Španělsko

Málaga

Město Málaga s mimořádnou atmosférou a energií, způsobenou jak místními obyvateli Malagueños, tak i bohatou historií města, leží ve středu Andalusie na pobřeží Středozemního moře. Přístav, který pravděpodobně založili Féničané a využívali Římané i Mauři, funguje dodnes.

hrad Alcazaba

Centrum města je tvořeno úzkými starými uličkami i širokými zelenými bulváry, nádhernými zahradami a impozantními památkami. Samotnému centru Málagy dominuje maurský hrad Alcazaba. Byl založen v roce 1052 jako opevněný palác muslimských vládců. Jeho bezpečí zaručovaly dvoje hradby a spousta obranných věží (30 věží a 20 opevněných bran, mezi které patří např. Puerta de Bóeva či Puerta de las Columnas), pohodlí pak dlážděné rampy, meandrující vodní cesty a zelené terasy. Palác byl zdoben vyřezávanými a malovanými stropy v mudéjarském stylu. V Museo Arqueológico se můžete seznámit s propracovanou římskou i arabskou keramikou. Až do srdce Alcazaby vás zaveze výtah z Calle Guillén Sotelo. U spodního vstupu se nachází římské divadlo s výbornou akustikou, ve kterém se dodnes konají koncerty. O něco výš nad Alcazabou se vypíná hrad Gibralfaro, který postavil Abd ar-Rahman I. v 8. století a ve 14. a 15 století byl přestavěn. Cesta kolem hradeb nám poskytne překrásné panoramatické výhledy na město a přístav.

římské divadlo v Málaze

Stinnou alejí Alameda, která začíná na Paseo Maritimo u městské pláže a končí na Paseo del Parque, projíždějí vozíky tažené poníky, můžete ji však také projít pěšky a zastavit se u prodavačů květin a ovoce, kteří se svými krámky stromořadí lemují, spočinout na obkládaných lavičkách u kachních rybníčků v bujných zahradách. Na sever od Alamedy narazíte na obchodní ulici Marques de Larios, která je dlážděná mramorem a končí na náměstí Plaza de la Constitución.

obchodní ulice Marques de Larios

Tady můžete bloudit úzkými uličkami pro pěší, plné malých barů a restaurací, obchůdků s knihami, oděvy a starožitnostmi. Pravděpodobně narazíte na rušný trh Mercado de Atarazanas (napodobující mudéjarskou éru) s vynikajícími čerstvými rybami, ovocem a zeleninou.

Nevynechejte prohlídku katedrály (Calle Molina Larios - vchod z ulice Calle Cister, 3,5 € ). Její stavba započala v 16. století na místě hlavní mešity, trvala dvě století, proto se tu mísí slohy gotický (severní dveře Portada de la Iglesia del Sagrario), renesanční (interiér) i barokní (průčelí katedrály). Místní katedrálu nazývají La Manquita (Jednoruká), protože její jižní věž nebyla nikdy dostavěna (tehdejší biskup pravděpodobně převedl prostředky na její výstavbu na pomoc americké revoluci). Uvnitř katedrály vás jistě zaujme nádherný vyřezávaný dřevěný kůr, jehož autorem je populární andaluský sochař Pedro de Mena. Za katedrálou jsou nádherné zahrady s kostelem El Sagragio, který se pyšní isabelsko-gotickým portálem.

Nedaleko odtud je v roce 2003 otevřené Museo Picasso, na které jsou Malagueños právem hrdí. Dlouho očekávané muzeum uctívá památku zdejšího rodáka Pabla Picassa (1881-1973). Je umístěno do citlivě renovovaného renesančního paláce Palacio de Buenavista (autorem renovace a přístavby jsou architekti Richard Gluckman, Isabel Cámara a Rafael Martin Delgado). Muzejní sbírka mapuje chronologicky dílo Pabla Picassa od obrazu "Žena s mantilou" (1894), přes jeho modré a růžové období, kubismus až po obraz "Muž, žena a dítě" (1972). Sám autor prožil dětství nedaleko na poněkud zanedbaném náměstí Placa de la Merced je elegantní Picassův rodný dům Casa Natal de Picasso, kde jsou vystaveny fotografie, keramika i drobná umělecká díla. Na místě staré velkoobchodní tržnice nedaleko řeky (Calle Alemania) se nachází další nové umělecké středisko Malagy CAC (Centro de Arte Contemporáneo), dynamické výstavní centrum, které žije doslova výstavami mladých umělců.

Severně od Málagy ve vzdálenosti 7 km leží botanická zahrada Finca de la Concepción s rozsáhlou sbírkou palem a exotických rostlin

Ubytování

Hotel Derby - Calle San Juan de Dios 1, kvalitní hostel s prostornými pokoji a velkými okny, z nichž některá mají výhled na zátoku

Hostal El Cenachero - Calle Barroso 5, slušný rodinný hostel blízko zátoky, dostal jméno po místním obchodníku s rybami

Hostal Larios Calle Marqués de Larios, 12 pěkných, nově zařízených pokojů

Tip: Dovolená Španělsko.
Zahraniční zájezdy.
Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

Turistické informace

Městská turistická kancelář: www.Malagaturismo.com
Plaza de la Marina
Casita del Jardinero
Avenida de Cervantes
také na autobusovém nádraží a některých stanovištích autobusů.

Regionální turistická kancelář: www.andalucia.org Pasaje de Chinitas, další pobočka je na letišti.

Festivaly a zvláštní události

Semana Santa (Svatý týden) - každý večer se městem nesou plošiny (tronos), na nichž spočívají posvátné sochy, které jsou velké a těžké (nese ji až 150 nosičů). Lze je pozorovat z Alameda Principal, kudy procházejí mezi 19. hodinou a půlnocí.

Féria de Málaga - koná se ve druhé polovině srpna, trvá 9 dní, ve dne slaví se hlavně v centru města, hraje hudba, tančí se, jezdí na koních, večer se zábava přesouvá do Cortijo de Torres, 4 km jihozápadně od centra.

Okružní jízda: autobus MálagaTour (nahoře otevřený), www.malaga-tour.com , jezdí do půl hodině z Avenida Manuel Augustin Heredia nebo z východního konce Paseo del Parque, dospělí 15€, děti 7,5€, jízdenka platí 24 hodin, jezdí po okruhu města, zastavuje u všech památek, kdekoli se dá nastoupit i vystoupit.

Pohled na maurský hrad Alcazaba

Pohled na maurský hrad Alcazaba

Fontána pod hradem Gibralfaroa

Fontána pod hradem Gibralfaroa

jinde:
stránka:
Poznejte Španělsko - spanelsko.poznejte.cz - webdesign Ošklivý sup