Španělsko

Jazyky ve Španělsku

Španělština je mimo jednoho z nejrozšířenějších jazyků na světě i úředním jazykem Španělska. Úředně uznávané jsou ale i regionální jazyky jako katalánština, baskičtina, galicijština a okrajově i aranéština. Vedle těchto jazyků jsou v zemi zákony chráněny i další jazyky, které nejsou prohlášeny za úřední, konkrétně asturština, aragonština, extremadurština a léonština.

Téměř všichni obyvatelé Španělska mají španělštinu jako jejich první nebo druhý jazyk. Španělština je jeden z románských jazyků, a je i trochu podobná češtině, a to především v gramatice, hláskování a intonaci. Španělština má své původy ve Španělsku, ač se jí dnes mluví i v Jižní a Střední Americe a v Rovníkové Guineji, a je rozšířená i v mnoha dalších zemích světa. Když španělština vznikla, byla až do 16. století silně ovlivňovaná dalšími jazyky, především arabštinou. Pak se sice ustálila a dostala podobu, kterou si zachovala až do dnešní doby, i tak má ale spoustu různých dialektů. Jelikož má španělština ve Španělsku domov a španělsky se zde domluvíte všude, mnoho lidí si vybere právě Španělsko jako destinaci na jazykové kurzy španělštiny. Intenzivní jazykové kurzy jsou výborným způsobem, jak si vylepšit jazykové schopnosti a procvičit se jak v gramatice, tak konverzaci.

Katalánštinou mluví zhruba 7-11 milionů lidí na světě. Je to úřední jazyk Andorry a úředně uznávaná je i v Katalánsku, Valencii, v části Aragonu a na Baleárských ostrovech. Katalánština měla své vrcholné období v 15. století, ale v roce 1700 byla zakázána nejen na francouzském, ale i španělském území. Znovu se začala používat až začátkem 19. století. Katalánci se snaží zachovat jejich identitu a dost se vyhraňují od Španělů, v Katalánsku se dokonce na prvním stupni základní školy vyučuje jen v katalánštině. Jelikož je katalánština románský jazyk, většina lidí mluvících španělsky se domluví i katalánsky.

Oproti tomu baskičtina nepatří do žádné jazykové rodiny. Mluví se jí předevšim v Baskicku, a to nejen na španělské straně, ale i v části zasahující na francouzskou stranu. Tato oblast je relativně kulturně i politicky nezávislá od zbytku Španělska. Baskičtina byla nejvíc potlačována za dob vlády Franca, koncem 20. století byla ale znovu přijata ve své standardizované formě, která se jmenuje Batua. Mimo Batuy se ale můžete setkat s dalšími šesti baskitskými nářečími.

Galcijštinou, která opět patří mezi Románské jazyky, mluví asi 3 miliony lidí v oblasti na severozápadě Španělska, Galicii. Galicijština vznikla zhruba v 11. století, a podle některých vědců je dialektem portugalštiny, nebo naopak. Stejně jako ostatní regionální jazyky byla za Francovy vlády potlačována, v roce 1983 pro ni ale vznikla oficiální pravidla. V dnešní době jsou už pravidla dokonce dvoje - ty bližší španělštině, a ty bližší portugalštině.

Aranéštinou se mluví v údolí Arán v severozápadním Katalánsku, kde je spolu s katalánštinou a španělšinou oficiálním jazykem. Ač je aranéština ohrožená (v údolí Aran jí sice rozumí 90% obyvatel, mluvit jí ale dokáže jen asi 65%), momentálně prochází svým vrcholným obdobím, jelikož je od roku 1984 učena ve školácha a nedávno byla dokonce nazvána třetím oficiálním jazykem Katalánska.

Tip: Dovolená Španělsko.
Zahraniční zájezdy.
Výhodné Provident půjčky vyřeší Vaše finanční problémy. Skvělím řešením je Home Credit půjčka. Americká hypotéka, Hledáte profesionální autoškolu v Praze? Zkuste V.I.P. autoškola Praha, které je vybavena moderními auty. Oblékněte si hip hop oblečení, stylové kalhoty, boty, tepláky. Krutý Hadry, to je fakt husté oblečení. Ceny oblečení již od 250Kč. Vaše zdraví.

jinde:
stránka:
Poznejte Španělsko - spanelsko.poznejte.cz - webdesign Ošklivý sup